A szakítás mindkét fél számára nehéz, főleg annak, akivel szakítanak, de valószínűleg a másik félnek is nehéz a dolga, hogy kimondja: vége. Ilyenkor a legtöbben elhatározzuk, hogy akkor tényleg vége, hűvösen viselkedünk és soha többé nem beszélünk… Aztán telik-múlik az idő, és nyitunk a másik felé. Vagy eleve úgy érezzük, hogy inkább nyitva hagyjuk a lehetőséget a beszélgetésre, találkozásra. Reménykedve vagy pusztán a józan eszünk tanácsára teszünk így – ki-ki döntse el, hogy valóban jó-e ez neki. Aztán alakulhat úgy, hogy a szakítás mintha meg sem történt volna, valahogy mégis együtt maradunk, vagy azt mondjuk, hogy az a néhány hét szünet jó volt arra, hogy tisztán lássuk: mégis együtt képzeljük el a jövőt. Szakítás után újrakezdeni sosem könnyű. Íme 5 + 1 alapszabály, ha újra összejönnénk az exünkkel.
Hűtsük le magunkat
Vagyis ne ugorjunk forró fejjel (és vágyakkal) vissza a kapcsolatba. Próbáljuk meg kívülről nézni a helyzetet, s ha újrakezdjük is, ne siessünk, ne siettessük a dolgokat. Haladjunk lépésről lépésre, mielőtt a gyors tempó miatt megbánjuk, hogy úgy döntöttünk, ahogy.
Ne új kapcsolatként kezeljük
Gyakori hiba, hogy azt mondják a felek: új kapcsolatot kezdenek. Ez képtelenség, hiszen már rengeteg információnk van a másikról. Ne új kapcsolatot kezdjünk, hanem folytassuk a régit, de tudatosabban, jobban felépítve. Valószínűleg már felismertünk olyan hibákat, amiket kijavíthatunk. Legyen ez inkább egy új fejezet a kettőnk kapcsolatában.
Vizsgáljuk meg önmagunkat
A különlét lehetőséget adhat arra, hogy összehasonlítsuk a korábban párkapcsolatban lévő önmagunkat azzal, akik a szakítás után lettünk. Ha újra összejövünk, már nyilvánvalóbb lehet a számunkra, hogy mely tulajdonságunk, viselkedésünk szorult háttérbe korábban – ezt beszéljük meg, törekedjünk arra, hogy a korábbi hibákat ne kövessük el ismét. Ha összejöttünk esetleg valakivel a szünet alatt, arról tájékoztassuk a másikat, hogy ne érje később kellemetlen meglepetés.
Miért lett vége, és miért szakítottunk?
A szakítás ideje tökéletes arra, hogy egy kicsit távolabbról, egy kicsit kívülről vizsgáljuk meg a kapcsolatunkat, és felismerjük, hogy mi lehetett a hiba, mi vezetett a szakításhoz. Ha úgy alakul, hogy újra összejönnénk, akkor elemezzük azt is, mi a valódi oka annak, hogy úgy döntöttünk, folytatjuk az exünkkel a kapcsolatot. Legyünk önmagunkkal őszinték. A párunkkal is beszéljük meg ezeket a dolgokat, hogy tisztázzuk a kérdéses és problémás témákat.
Régi problémák megoldása
El is érkeztünk talán a legfontosabb részhez: az őszinte beszélgetéshez. Mielőtt újrakezdjük a kapcsolatunkat, beszéljük meg (akár több alkalmat is szánhatunk rá) a partnerünkkel, hogy mi volt korábban a hiba szerintünk – és szerinte. Keressünk ezekre mindkét fél számára kedvező és optimális megoldásokat, egyezzünk meg, kössünk kompromisszumot. Ha ezek sikerülnek, nyugodtabban vághatunk bele újra – persze fontos, hogy a felek be is tartsák mindazt, amiről megállapodtak.
Mit várunk a folytatástól?
Előbb önmagunkban, majd közösen tisztázzuk, mit várunk attól, hogy újra összejövünk az exünkkel. Tartsuk észben, hogy az emberek nem változnak, ilyen elvárásokkal ne kezdjük újra. Ne legyenek illúzióink, hogy „majd most már minden tökéletes lesz”. Inkább koncentráljunk arra, hogy a korábbi problémákat kompromisszummal megoldjuk. Ezért is fontos, hogy ne új kapcsolatnak nézzük ezt, hanem a korábbi kapcsolat folytatásának.
Forrás: ridikul.hu